PVC Zemin Kaplama

 

Pvc yer kaplamaları, homojen ve heterojen olarak 2 ana gruba ayrılmaktadır. Homojen malzemenin tüm katmanları aynı özelliğe sahip ürün oluşturmakta, heterojen grubunu ise katman olarak 2 katmandan oluşan ürün oluşturmaktadır. Heterojen pvc zemin kaplamamalzemesinde alt katman düz pvc malzemesinden oluşurken üst katman desenli pvc malzemesinden oluşmaktadır. Malzemenin tüm katmanı aynı özellikte olduğu için ağırlıklı olarak homojen pvc zemin kaplama ürünler tercih edilmektedir.

Pvc Zemin Döşemeleri Uygulama Alanları

Pvc zemin döşeme, tercih bakımından hem temizlenmesi kolay hem de şık goruntusu nedeni ile bir çok alanda tercih edilmektedir.

Hastaneler ,Eğitim kurumları ,Otellerin Mini Clup ,oyun salonları ve Fitness salonları , ofisler için LVT , yemekhaneler , ıslak zeminler için kaymaz PVC, Fabrikaların ofis bölümleri, Konut ve Konteyner  gibi insan trafiği olan bir çok alanda tercih edilmektedir.

 

Pvc yer kaplama malzemelerinin tercih edilme nedenlerini ve genel özellikleri:

 

•    Antibakteriyeldir
•    Malzeme birleştirilme yerleri kaynak kordonu ile kaynak edilerek altına su geçmesi engellenir ve yekpare bir malzeme halini alır.
•    Leke ve toz tutmayan yüzeye sahipdir. Bazı malzemelerde bulunan aşınmazlık özelliği sayesinde süngerli temizlik makinesi ile temizlenerek ilk günkü halini alır.
•    Karo (60x60cm) ve Rulo (2mx23m) seçenekleri bulunmaktadır.
•    Cila gerektirmez, talebe göre cila atılabilir.

 

HOMOJEN VE HETEROJEN PVC ARASINDAKİ FARK

 

Heterojen pvc yer kaplaması

Heterojen pvc yer döşemesi genelde 2mm kalınlığında olan pvc yer kaplaması malzemesidir.Heterojen olmasından dolayı bu malzemelerde katmanlar bulunmaktadır. Bu tür malzemelerde kaliteyi asıl belirleyici olan katman üst aşınma tabakasıdır. Aşınma tabakası 0,30 mikron ile 0,80 mikron arasında değişmektedir. En kalitelisi en yüksek aşınma tabakasına sahip olan pvc zemin kaplamasıdır.Heterojen pvc yer kaplamasının en büyük özelliği ise cila gerektirmemesidir. 

 

Homojen pvc zemin kaplaması

Homojen pvc demek malzemenin her yerinde aynı özelliği bulundurması demektir.Standart olarak 2mm kalınlıktadır. diğer pvc yerkaplamalarında aşınma tabakası 0.30 mikrondan başlar 0.80 mikrona kadar çıkar. Homojen zemin kaplamasında ise bu aşınma tabakası 200 (2mm) mikrondur.Doğal olarak diğer pvc yer kaplamalarına göre daha dayanıklıve uzun ömürlüdür. homojen kaplamaların bir özelliği de yoğun trafiğe maruz kalan alanlarda kullanılabilmesidir. Trafiğe bağlı olarak kirlendiği zamantekrar ilk günkü yeni durumuna cila atılarak getirtilebilir. Homojen pvc yer kaplaması da kendi aralarında farklı farklı kalite ve özelliklere sahiptir.

 

Kondaktif Pvc Zemin
2.00mm Toplam kalınlık ve üst yüzeye sahip Homojen- Kondaktif pvc zemin kaplama ürünleri içinde bulunan karbon parçaları sayesinde ortamda tam iletken bir ortam sağlamaktadır.