Voleybol Sahası Yapımı

 

AKRELİK KAPLAMA:
Hazırlanan asfalt zemin üzerine, Unica Acryflex ; tenis,basketbol,voleybol ve diğer sporlar için tasarlanmış akrilik esaslı sistemdir. Acryflex sistem, kaymayı önleyici, yüksek performanslı, muntazam top sıçramasını sağlayan, dayanıklı ve uzun ömürlü, değişik iklim şartlarına uygun, yorgunluğu minimuma indiren, sakatlık riskini azaltan, UV ışınlarından etkilenmeyen ekonomik kaplamadır.

Akrilik zemin kaplama malzemesi doğası gereği asfalt altyapılarda daha uzun ömürlü ve daha kullanışlı olmaktadır. Asfalt veya beton atıldıktan sonra zemin kaplama için 3 hafta beklenmelidir.

Eğimleri doğru verilmiş, yüzeyi düzgün asfalt altyapı iyice temizlendikten sonra Resurfacer adı verilen ve asfaltta ki gözenekleri doldurmaya yarayan malzeme zemine 1 kat olmak üzere uygulanır. Bu tabakanın kurumasını müteakip, Cushıon adını verdiğimiz zemine esneklik veren tabakanın uygulaması minimum 2 kat olmak üzere yapılır.Cushıon tabakanın uygulanması tamamen isteğe bağlıdır.Uygulanmadığı zaman zemin sert olacaktır.Zeminin sert olması ise tenis topunun kort üzerinde daha hızlı hareket etmesini sağlayacaktır.Bu sebeple profesyonel tenisçilerin tercihi genellikle sert zeminden yanadır.Ancak otel,site,okul,tatil köyü v.b amatör kullanıma açık yerlerde Cushion sistem her zaman tavsiye edilir.Zira zemin Cushion tabakanın vermiş olduğu esneklikten dolayı amatör sporseverlerin kullanımına daha uygun hale gelmiş olur. Ürün su geçirimsizdir. Saha üzerinde ki yüzeysel su drenajı sahaya verilecek olan %0,5 oranında ki eğim ile sağlanır.

EPDM zemin: Basketbol, tenis kortları, çok amaçlı sahalar, çocuk oyun alanları ve her tür spor oyunları, antrenman sahaları için kullanılan çok maksatlı bir kaplama sistemidir. Poliüretan ve kauçuk esaslı bu sistem aşınmaya karşı dayanıklıdır. Elastikiyeti ve darbe emme özellikleri yüksek olması çocukların kayma, düşme, zemine çarpma gibi durumlarda yaralanma olasılığını asgariye indirir.

Beton veya asfalt zemin üzerine poliüretan astar tatbik edilir.8 mm kalınlığındaki ilk tabaka , SBR granülleri ile poliüretan bağlayıcı karıştırılarak ‘‘finischer’’ makine ile sıcak döküm olarak serilir.İkinci tabaka ultraviyole ve ozon direnci son derece yüksek, özel karışım EPDM kauçuk granülleri poliüretan bağlayıcı ile karıştırılarak ilk tabakanın üzerine ‘‘finischer’’ makine ile sıcak döküm olarak 7 mm kalınlıkta tatbik edilir.Kullanım amacına uygun olarak çizgilerin çizilmesi ile saha oyuna hazır hale getirilir.